“generator dymu” i … kurczaczek

Dla posiadaczy grilla z przykryciem proponuję zastosować niezawodny, czysty i łatwy do wykonania, “generator dymu”.

Tym sposobem przygotujemy aromatyczne dania piekąc je metodą pośrednią (czyli bez kontaktu z ogniem), lub uwędzimy na gorąco.
Można również, wędzić na gorąco cienkie płaty mięsa lub ryby, ułożone na deseczce z twardego drewna, … o tym sposobie jednak,  nastepnym razem.

… Rozgrzać grill do bardzo wysokiej temperatury (około 250*C).
Zrębki wysypać na folię aluminiową, skropić winem, szczelnie zawinąć i wierzch pakietu podziurawić szpikulcem.
Włożyć na rozgrzany ruszt i zaczekać kiedy drewno zacznie się tlić i dymić (około 10 do 15 minut w zależności od rodzaju zastosowanego drewna). …

cornish hen BBQ

przepis w całości tutaj:

Cornish hen BBQ (kurczaczek)

  

… jarząbki, (wielkości małych kurek) tak dawniej, na ruszcie sposobiono:

Jarząbki z rusztu.
Jarząbki młode, oczyściwszy, wytrzeć serwetą, porozkrajać w podłuż na pół, wybrać z nich kostki zupełnie, a każdą połówkę pobić nieco siekaczem, nie ostrzem, tylko płazem. Usmażyć w miarę cebuli drobno usiekanej i jedne pietruszkę w funcie masła, i gdy przestygnie do lekkiego ciepła wbić jaj dziesięć, rozbić to dobrze dodawszy nieco pieprzu; szybko maczając w jaja połówki jarząbka, zaraz osypywać tartą bułką; niech nieco poleżą na stole, aby wciągnęły do siebie, formować nożem kształt zgrabny; ruszt podzyngować masłem, posypać tartą bułką, układać nań jarząbki i pokropić dobrze masłem; gdy już czas dawać na stół, postawić z rusztem na rozżarzone węgle, odpiec na rumiano, i zręcznie obrócić, aby bułka nie odpadała; gdy się i druga strona zarumieni, układać na półmisek wkoło jarząbki, a w środek zalać sos z estragonem lub szampionami. Bulijon mocny, rumiany, lub suchy rozpuszczony, rozrobić z masłem, dodać estragon marynowany, skrojony i przegotowany z trochą octu. Tym sposobem można przygotowywać i gołębie dzikie.

Smacznego